Algklasside õppeekskursioon
 /  Esileht / Algklasside õppeekskursioon
Algklasside õppeekskursioon

Igal aastal 1. juunil toimub Paistu koolis õppeekskursioon. Sel aastal käisid 1.-4.klassi õpilased Paides Wittensteini Ajakeskuses ja Kilplaste kojas.

Tutvusime Eestimaa ajalooga külastades erinevate ajastute tubasid. Kõik väljapanekud olid väga huvitavad. Mariale meeldis kõige rohkem muinasajatuba: seal toas võisime nuppu vajutada, mis pani rahapaja keerlema, teine kang pani kivikuju keerlema, kolmas tegi kõva müristamise häält. Teises toas riietusid lapsed rüütliteks: proovisid pähe kiivrit, panid selga „raudrüü“, võtsid kätte mõõga ja kilbi. Nalja tegi sõim, mis kostus, kui keegi WC ukse avas.  Kolmas tuba tutvustas keskaja nõiajahti. Rikkole meeldis „tõllaga“ sõita. Tõld raputas kõvasti, sest teed olid vanasti auklikud. Nii rändasime ühest mõisast teise. Rännak ühest ajastust teise toimus ajamasina abil. Avastamisrõõmu jagus pooleteiseks tunniks.

Ajakeskuse külastus lõppes meenete ostmise ja pehmete mõõkadega võideldes. Kõik said oma oskused ja jõu proovile panna. Laste silmad särasid,  oli põnev. Paljud lubasid peredega ajakeskust uuesti külastada.

Kilplased olid kunagi väga targad, kuid vajaduse sunnil pidid oma tarkuse maha jätma. Saime teada, kuidas kilplased nõukoda akendeta ehitasid, sinna valgust kottide, pottide ja pannidega kandsid. Lapsed said proovida, kuidas on võimalik olla ei ratsa ega jalgsi- ratsutades puupulgal oleval ratsul üks jalg ees kapates. Palju elevust tekitas põrsa taga ajamine soolapõllul ning puutokiga puust kujukeste maha löömine.

On teada, et kilplased olid sunnitud oma külast ära kolima ning teiste rahvastega segunema. Nii on ka meie sekka neid pugenud: võtavad  vastu mõtlematuid otsuseid ja teevad naljakaid tegusid.

Koidu Vaks

Paistu Kooli klassiõpetaja