/  Esileht / Maanteeametilt Eesti koolidele noorte riskikäitumise ennetamise koolitus „Georgi ja Kaspari lugu“

10.veebruaril külastas Paistu ja Holstre Kooli õpilasi tele- ja raadioajakirjanik Märt Treier, kes koostöös Maanteeametiga korraldab ennetustegevusena noortele arutelupäevi liiklusohutuse ja sellega seotud riskikäitumise teemal.

Noored on need, kes võtavad tihti riske, arvates, et «minuga ju ei juhtu». See on aeg, kus sõbrad on kõige tähtsamad ja koos tegutsetakse mõnikord eelnevalt mõtlemata. Kas järjekordne kiusatus on seda väärt, et kõigega riskida?

Hoiakute kujunemine on pikaajaline protsess. Koolituse eesmärk on toetada riikliku õppekava läbiva teema „Tervis ja ohutus“ käsitlemist kolmandas (7.-9. kl)  kooliastmes. Koolituse raames käsitletud teemad: seadusandlus, vastutus, noorte unistused, põrkumine reaalsusega, ahvatlused ja neist sündinud rumalused, seos väärtegu-tagajärg. Eraldi teema oli noorte peamised liiklusriskid: joobes juhtimine, oma võimete ülehindamine, vähene sõidukogemus, turvavarustuse puudumine, vajadus teiste ees „silma paista“.

Ajakirjanik Märt Treier vaatas õpilastega autorina dokumentaalfilme «Georg» ja «Kaspar» ning analüüsis noortega juhtunud traagilisi liiklusõnnetusi ning noorte käitumist laiemalt. Arutleti riskikäitumise põhjuste ja nende vältimise võimaluste üle. Eesmärk oli propageerida enesesäästlikku ja teistega arvestavat liiklemist,

Õpilaste mõtted ja kommentaarid Märt Treieri koolitusest:

Ära mine purjus peaga autoga sõitma, muidu saad surma.

Esitlus oli õpetlik, lahe, naljakas. Ta oskas tõsise teema tuua välja naljakalt, et see jääks meelde.

Ranno Kirss

Märt Treieri loeng oli õpetav ja mõtlemapanev, eriti noorte jaoks, kuid andis ehk ka mõtteainet vanematele.

Loengu esimene pool õpetas seda, et tüdrukud omavad suuremat otsustusvõimet kui poisid. Poisid ei saa enamasti aru sellest, kui tüdruk ütleb „ei“ ja sellest sõltuvad ka väga paljud õnnetusjuhtumid, näiteks tüdrukute ärakasutamine. Kindlasti peaks olema igas suhtlusringkonnas see üks inimene, kes vastutab teiste eest. Kindlasti ei tohiks istuda autosse, kui juht on alkoholijoobes ega istuda võõrasse autosse. Kui näed, et sõber või sõbranna on võõras autos, tuleks ta sealt kindlasti ära kutsuda. Kindlasti tuleks ka teavitada vanemaid, et sinuga on kõik korras ja võimalusel ka oma asukohast.

Loengu teine pool õpetas justkui seda, et purjus peaga kindlasti ei tohi rooli istuda, isegi siis, kui enda arvates oled kaine või arvad, et lähed teed ainult väikese ringi. Kindlasti oli õppetunniks Treieri näidatud video/film, mis andis väga palju mõtteainet, et kas peaks istuma autosse, kus juht on purjus või kui ise oled purjus. Tehtud tegu ei saa kunagi tagasi võtta, eriti kui inimene on saanud vigastada või hukkunud. See tekitab inimesele meeletu süütunde, millest kunagi lahti ei saa.

Suzette Linnaste

Märt Treieri loeng oli väga õpetlik. Rääkis, kuidas juhtub õnnetusi, kui noorena tarbid alkoholi ning lähed autoga sõitma ja kindlasti ei tohi minna võõrasse autosse. Kui sa ei tea inimest nimepidi, ja isegi kui tead, siis ei ole soovitatav minna autosse, kui ta kutsub sind autoga sõitma, sest sa ei tea kunagi, kas inimene on alkoholi tarvitanud. Kui sa näed, et su sõber või sõbranna on võõras autos, siis kindlasti ta ära kutsuda sealt, sest tagajärg võib olla päris karm. Kindlasti teavitada vanemaid, et sinuga on kõik korras ja igaks juhuks teavitada ka enda asukohast, sest kui midagi juhtub, siis nad teavad, kus sa asud ning kui neil võimalus, siis oskavad järgi tulla sulle.

Loeng oli õpetlik ning pani väga mõtlema, kas ikka minna autosse ja minna sõitma. Pigem minna koju ja olla kodus turvaliselt, kui minna kellegagi sõitma. Nähes neid videoid siis tagajärjed on alati rängad, keegi saab viga, saab surma jms.

Kindlasti autoga sõites kinnitada turvavöö ning mitte istuda autosse, kui sa ei tunne juhti ega tea, kas ta on alkoholi tarvitanud.

Viktooria Mettus

Mida  tähendab sõprus, kui sõber lehvitab sõbrale autost, millega minnakse kohe purjuspäi jooki juurde tooma? Või miks saab kellegi silmis äge mees sellest, kes on sõprade peidetud võtmed siiski üles leidnud, süüte sisse keeranud ja jõugu sõitma viinud?

Me keegi ei saa vastutada juba väljakujunenud inimeste käitumise eest. Kedagi ümber kasvatada ei saa. Küll aga saame panustada noorte inimeste hoiakute ja väärtuste kujunemisse.