Suvine tantsupidu “Mina jään”
 /  Esileht / Suvine tantsupidu “Mina jään”
Suvine tantsupidu “Mina jään”

Olime suvel XII noorte tantsupeol Mina jään.

Paistu kooli lapsed õpivad rahvatantsu. Neid õpetab õpetaja Kristi Pajuste. Sel suvel jõudis meie koolist tantsupeole kolm rühma. Väikeses maakoolis napib õpilasi. Kõik on oma moodi andekad ja tublid. Püüdlikke tantsulapsi ühest koolist terve tantsurühma jaoks aga kokku ei saa.

Õpetaja Kristi Pajuste õpetab rahvatantsu ka Holstre ja Heimtali koolides. Nii tantsisid nooremas  ja keskmises rühmas koos Paistu lastega Holstre kooli lapsed ning vanemas rühmas Heimtali kooli õpilased.

Pidupäevi oli kolm. Neile eelnesid aga pikad ja  rasked proovipäevad. Ilmad olid jahedad ja vihmased. Ööbiti Tallinna Kesklinna Kooli klassiruumides täispuhutud madratsitel. Raskustest hoolimata olid kõik tantsulapsed rõõmsatujulised. Laupäeval jäi lõunane etendus halva ilma tõttu ära. Nooremad lapsed käisid kinos. Tallinna linna vaatamisväärsusi vaadata enam ei jaksanud.

Tagasiteel peatusime Kükital. Meie bussi kõrval peatus buss veidi vanemate tantsijatega, kes väljusid bussist, panid muusika mängima ja hakkasid tantsima. Enamus meie rahvatantsijaid ühines nendega. Kuus päeva kodust eemal, läbi vihma ja raskuste jagus lastel tahtmist lustimiseks.

Tantsupidu tugines muistendile Koidust ja Hämarikust. See on lugu igikestvate väärtuste põlvest-põlve edasikandmisest ja vastutusest selle hoidmisel.Laulu-tantsupeo traditsiooni kandjateks on iga järgmine põlvkond, kes võtab hoida ja säilitada sidet varem looduga ning kanda edasi väärtusi, mille loonud põlvkonnad enne neid. Sümboolne tõotus “Mina jään” on justkui allkiri, mis seob meid me juurtega, ükskõik kuhu elutee meid maailmas ka viib. See on vaimne ja väärtuspõhine side Eestiga, mis sügaval südamesopis meid ikka siia tagasi kisub.

Nii sirguvad tõelised rahvakultuuri kandjad. Loodame neid tantsimas näha ka järgnevatel tantsupidudel.